Říjen 2008

Zpověď královny střední školy

31. října 2008 v 15:24 | Vikki

Plakát
Originální název: Confessions of a Teenage Drama Queen
Žánr: Komedie, Rodinný, Romantický
Rok výroby: 2004
Režie: Sara Sugarman

Popis filmu

Po bláznivé komedii Mezi námi děvčaty a romantickém snímku Deník princezny vám Studio Walt Disney Pictures přináší další skvělou komedii ZPOVĚĎ KRÁLOVNY STŘEDNÍ ŠKOLY s mladou hvězdou Lindsay Lohan v hlavní roli.

Lola (Lindsday Lohan) žije s rodiči v New Yorku a miluje jeho rušný život. Nečekaně se však musí s rodinou přestěhovat a vyměnit centrum veškerého dění za kulturní pustinu na předměstí v New Jersey. Její životní plány se začínají hroutit. Když ale něco opravdu chcete, dokážete překonat i největší překážky. A tak i Lola dělá všechno pro to, aby si splnila svůj sen a stala se opravdovou hvězdou! Nenechte si ujít příběh, který je nabitý skvělou hudbou, tancem i napětím...

Italské prázdniny

31. října 2008 v 15:20 | Vikki
Plakát
Originální název: The Lizzie McGuire Movie
Žánr: Dobrodružný, Hudební, Komedie, Rodinný, Romantický
Rok výroby: 2003
Režie: Jim Fall

Popis filmu

Walt Disney Pictures uvádí ITALSKÉ PRÁZDNINY, rozvernou komedii v hlavní roli s Hilary Duff, nejoblíbenější teenagerovskou hvězdou Hollywoodu (Agent Cody Banks). Veselá dobrodružství začínají, když se půvabná Lizzie (Duff) a její přátelé chystají na školní výlet do Itálie. Tam se Lizzie obrátí celý dosavadní život v pohádkový sen, když se zamiluje do italské pop-hvězdy Paola a on si ji splete se svou bývalou přítelkyní. Z mladičké a nezkušené Lizzie se stává mezinárodní hvězda pop music, která stojí před zásadním rozhodnutím: má vyměnit nový báječný život v záři reflektorů za staré dobré časy a osvědčené přátele?

Piráti z Karibiku 3 Na konci světa

31. října 2008 v 15:17 | Vikki
Plakát

Popis filmu

//<![CDATA[ document.write('<scr'+'ipt src="http://czgde.adocean.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/ad.js?id=WAdBlU4TvMnwjPHaiueD9I46HQ6h9UdmyY6V6OmpgDf.b7" language="javascript"><\/scr'+'ipt>'); //]]> '<![CDATA[ on error resume next plugin = ( IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.6"))) ']]>
V pokračování filmu PIRÁTI Z KARIBIKU: TRUHLA MRTVÉHO MUŽE, který v roce 2006 lámal rekordy, nacházíme naše hrdiny Willa Turnera (Orlando Bloom) a Elizabeth Swannovou (Keira Knightley) v okamžiku, kdy se přidali ke kapitánu Barbossovi (Geoffrey Rush) a zoufale pátrají po kapitánu Jacku Sparrowovi (Johnny Depp), aby ho osvobodili z pasti ve skříňce Davyho Jonese, která mu zatemňuje mysl - zatímco strašidelná loď duchů Bludný Holanďan a Davy Jones, pod kontrolou Východní indické obchodní společnosti rozsévají zkázu všude po Sedmi mořích. Proplouvají podvodem, zradou i divokými vodami a musí se dostat až na exotický Singapur a postavit se prohnanému čínskému pirátovi Sao Fengovi (Chow Yun-Fat).

Nyní směřují až na samý konec země, kde si každý musí nakonec vybrat stranu, na kterou se postaví v konečné, obrovské bitvě - v sázce totiž nejsou pouze jejich životy a osudy, ale i sama budoucnost způsobu života pirátů, kteří milují svobodu.

Van Helsing

31. října 2008 v 15:14 | Vikki
Plakát
Originální název: Van Helsing
Žánr: Akční, Dobrodružný, Fantasy, Horor, Thriller
Rok výroby: 2004
Režie: Stephen Sommers

Popis filmu

Hluboko v karpatských horách se nachází mýtický a záhadný kraj Transylvánie - svět, kde je všudypřítomné zlo, kde se objevuje nebezpečí stejně přirozeně, jako východ slunce, a kde nabývají konkrétní podobu příšery, jaké se objevují jen v nejstrašidelnějších nočních můrách. Vynalézavý filmový tvůrce, který oživil nadpřirozenou bytost z dávné historie ve filmech Mumie a Mumie se vrací, nyní rozšiřuje svůj filmový rejstřík a přivádí na plátno nejvyšší podobu zla, jako směs poznaného i nepředstavitelného, které musí čelit jedinečné božské síle Van Helsinga. Obecenstvo bude vtaženo do záhadného, vizionářského světa, vytvořeného režisérem Sommersem. Časově je příběh situován do 19. století v Londýně, Římě, Paříži a Transylvánii. Zde je lidstvo v neustálém nebezpečí před vtělením (inkarnací) ďábla v mnoha podobách: jsou to monstra, která přežívají generace, aniž je ohrozí opakované útoky ubohých, spravedlivých duší, neúnavně bojujících za zachování lidské rasy.

Frankesteinovo monstrum Drakula, Vlkodlak a ostatní, jsou Sommersem pojati jako dynamické dědictví tradice příšer, které vystupovaly v klasických filmech společnosti Universal. Sommers tím, že toto dědictví oslavuje a přibližuje je nové generaci filmového publika, mění klasiku na žhavou současnost.

Do tohoto světa, plného záhad, přivádí Sommers Van Helsinga (Hugh Jackman), legendárního lovce příšer, který se zrodil na stránkách Bram Stockerova Drakuly. V jeho neúnavném boji, zbavit svět strašidelných monster, Van Helsing na pokyn tajného spolku cestuje do Transylvanie aby přemohl mocného a nebezpečného hraběte Drakulu (Richard Roxburgh) a připojil se k neohrožené Anně Valerious (Kate Beckinsale) a zbavil její rodinu po generace trvající kletby tím, že přemůže upíra.

Camp Rock

31. října 2008 v 15:11 | Vikki
Plakát
Originální název: Camp Rock
Žánr: Komedie, Muzikál, Rodinný, Romantický
Rok výroby: 2008
Režie: Matthew Diamond

Popis filmu

Mitchie jede se svou mámou do kempu (máma tam bude dělat kuchařku). Mitchie aby zapadla mezi nejlepší, tak si vymyslí, že její máma je ředitelka firmy v Číně. Začně se pomalu zbližovat s Shaynem - super hvězdou, která tam za trest učí. Ale to vadí Tess a ta ji sleduje. Ona nakonec zjistí pravdu a všem to řekne, do toho si vymyslí, že Mitchie a její kámoška Katelyn ji ukradly náramek.

Shayne je naštvenej na Mitchie a ona a Kathelynn musí tábor opusti do závěrečného vystoupení. Mitchie tam ale vystupovat chce. Shayne hledá dívku, kterou slyšel zpívat, jenže netuší, že to je Mitchie. Nakonec se Mitchie a Shayne dají dohromady a Tess se všem omluví.

Moderní Popelka

31. října 2008 v 15:08 | Vikki
Plakát
Originální název: Cinderella Story, A
Žánr: Komedie, Rodinný, Romantický
Rok výroby: 2004
Režie: Mark Rosman

Popis filmu

Nahraďte ztracený střevíček mobilním telefonem a předměstí LA se může stát královstvím za devatero horami.

Seznamte se se studentkou Sam (Hilary Duff), která myje podlahy v restauraci, snaží se vyjít se svou hroznou macechou a nevlastními sestrami, a zároveň sní o tom, že odejde na univerzitu Princeton (na dokonalé místo, kdy by se stala princeznou a našla svého prince). Ale možná už svého krásného prince má. Neznámého přítele z chatu (Chad Michael Murray), se kterým se má konečně setkat na haloweenském plese.

Sam zpanikaří, když zjistí, že jejím tajemným ctitelem je nejoblíbenější kluk na škole. Může se někdo takový zamilovat do holky, která není právě "in"? Je možné, aby se pohádky staly skutečností? Určitě ano, ovšem jen pokud si Sam bude stát za svým, změní se její sen v realitu.

High School Musical 3

31. října 2008 v 15:04 | Vikki
Plakát

Popis filmu

Díky mezinárodnímu castingu, kterého se zúčastnilo více než tisíc mladých herců z různých koutů USA, Kanady a Velké Británie, budou představeny tři mladé nastupující hvězdy muzikálové scény: Matt Prokop, Justin Martin a Jemma McKenzie-Brownová.
V připravovaném filmu Walt Disney Pictures "Muzikál ze střední 3", jehož podtitul v originále zní "Senior Years", byli herci obsazeni do rolí starších studentů říkajících si Wildcats.

Tři nové tváře
Trojice hvězdných nováčků rozšíří herecké obsazení předchozích dvou filmů, a tak se opět můžeme těšit na již známé tváře: Zac Efron, Vanessa Hudgensová, Ashley Tisdaleová, Lucas Grabeel, Corbin Bleu a Monique Colemanová. Natáčení zbrusu nového filmu začíná již koncem tohoto měsíce pod režijním vedením Kennyho Ortegy, jenž je podepsán pod oběma předchozími snímky pro Disney Channel.

Ortega k přípravám třetího filmu říká: "V báječném scénáři Petera Barsocchiniho přibyly tři nové postavy. Tak jsme zorganizovali masivní casting napříč severní Amerikou a Anglií, abychom našli ty správné mladé herce. A jsme si jisti, že s těmito talentovanými umělci přichází do našeho třetího filmu ze střední školy East High spousta humoru, překvapení, nová zápletka a skvělá muzikálová zábava. Jemma je jednou z mnoha mladých hereček, které jsme potkali v Londýně. Zapůsobila na nás svými pěveckými a tanečními výkony a navíc je ohromně bezprostřední a spontánní. Matt má úžasné osobní kouzlo a výrazný smysl pro humor. A Justin je osobnost se silným charismatem a k tomu je ještě skvělý komediální herec, který umí velmi dobře tančit."

První dva díly měly celosvětový úspěch
"Muzikál ze střední" měl na americkém televizním kanálu Disney Channel premiéru v lednu 2006 a rázem se stal nejsledovanějším filmem této stanice. Celosvětově se krátce nato zařadil mezi divácké hity, když byl odvysílán dalšími 27 televizními stanicemi. Dohromady jej vidělo na 250 milionů diváků ve více než 20 jazykových verzích a ve 100 zemích světa včetně Čínské lidové republiky. Soundtrack k filmu dosáhl v roce 2006 na první příčku americké hitparády a ve stejném roce se stal nejprodávanějším televizním filmem na DVD.

Druhý a právě připravovaný třetí film tedy navazují na mimořádně populární dílo příznivě přijaté nejen diváky, ale i kritiky. Film má na svém kontě mimo jiné dvě ceny Emmy, DGA Award (Directors Guild of America), cenu prestižního hudebního časopisu Billboard a byl nominován na Americké hudební ceny.

"Muzikál ze střední 3" nám ukazuje studentské "mazáky" Troye a Gabriellu v okamžiku, kdy se vyrovnávají s faktem, že se jejich cesty rozejdou, protože každý z nich směřuje na jinou univerzitu. S ostatními spolužáky se rozhodnou, že nastudují propracovaný muzikál, ve kterém se pokusí zobrazit všechny své dosavadní zkušenosti, své touhy a zároveň obavy ze změn, jež budoucnost přináší. Se skvělou muzikou a úžasnými tanečními čísly, která maximálně využijí potenciál velkého formátu filmového plátna, bude tento film pro mladé publikum skvělou zábavou s elektrizující energií.

Do českých kin bude "Muzikál ze střední 3" 4. PROSINCE 2008

Kiera Knightley

31. října 2008 v 14:59 | Vikki
Povolání: Herečka
Věk: 23
Datum narození: 26. 03. 1985
Místo narození: Teddington, Middlesex, Anglie
Znamení: Beran

Životopis

Je dcerou herce Willa Knightleyho a divadelní autorky Sharman Macdonaldové (její hru Zimní host zfilmoval Alan Rickman). Herectví se věnuje od dětství. Knightleyové byli pouhé tři roky, když poprosila svého otce, herce Willa Knightleye a matku, scénáristku Sharman Macdonaldovou, aby jí pomohli sehnat agenta. Poprvé si zahrála v televizním dramatu Royal Celebration, když jí bylo osm let. Hrála po boku Minnie Driverové a Ruperta Gravese.

Upoutala pozornost postavou nadšené fotbalistky Jules Paxtonové, za jejíž ztvárnění ve sportovní komedii Blafuj jako Beckham (r. G. Chadhaová) získala Cenu londýnských filmových kritiků pro novou herečku a Cenu za herecký výkon ex aequo na MF ženských filmů v Bordeaux.

Ztělesnila postavu Lary v nové TV verzi Doktora Živaga a v Hollywoodu se prosadila úlohou guvernérovy dcery Elizabeth Swann v divácky úspěšném dobrodružném snímku Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly (2003, r. G. Verbinski). Účinkovala v krátkých filmech Deflation (2001, Splasknutí; r. Roger Ashton-Griffiths) a New Year's Eve (2002, Silvestr; r. Colin Spector). Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2002.

Přestože v době natáčení filmu Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly oslavila teprve 18. narozeniny, má na svém kontě už několik významných filmů.

Jako Jackie Price zazářila roku 2005 ve filmu režiséra Johna Mayburyho, Svěrací kazajka (The Jacket), kde si zahrála po boku Adriena Brodyho. Keira Knightleyová četla scénář Svěrací kazajky když v Dublinu točila roli Guinevry ve středověkém akčním dramatu producenta Jerry Bruckheimera Král Artuš: "Byl to vzrušující, kreativní scénář a role, kterou jsem ihned přijala," vzpomíná Knightleyová, která se stala hvězdou filmového plátna po rolích ve filmech Blafuj jako Beckham nebo Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly:. "Ostatní scénáře, které jsem v té době dostala, byly různé variace na to samé: na pěknou, mírně nervózní Bitku, ale role Jackie je role raněné postavy, která potká muže potýkajícího se s traumatem. Není obvyklé, že by se ve filmech objevovali lidé, kteří jsou uprostřed nějakého sebezničujícího procesu."

Když měla Knightleyová den volna z natáčení Krále Artuše, přestože zrovna bojovala s nepříjemnou otravou jídlem, odjela do Londýna na schůzku s Mayburym a producenty, aby si promluvili o Svěrací kazajce. Zjistila ale, že se jedná o pracovní oběd: "Celou dobu jsem se snažila nezačít zvracet na lidi, se kterými jsem toužila pracovat na dalším filmu," říká herečka.

Mayburyho slova tenkrát jen málo pomáhala Knightleyové od pocitu nevolnosti: "Řekl mi, že si nemyslí, že bych se na roli hodila, a že mě nechce," říká Knightleyová, "V tu chvíli jsem neměla co ztratit. Pokud by mi tu roli nedal, znamenalo by to, že se dalších dvacet let budu mučit v korzetech. Požádala jsem ho, jestli mu můžu kousek přečíst. Souhlasil, a slíbil, že jestli jsem odhodlaná roli přijmout, že mě vezme. Přečetla jsem mu svou roli, měl ke mně pár poznámek, a pak mi dal své telefonní číslo a práci mi nabídl."

Ve stejném roce se dále objevila v roli Elizabeth ve filmu režiséra Joe Wrighta Pýcha a předsudek, za kterou byla nominována na Oscara a zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka. (režie Joe Wright). Pokračovala rolí modelky Domino Harvey, která opustí svou kariéru a stane se lovkyní lidí v akčním dramatu režiséra Tonyho Scotta, Domino.

Roku 2006 si znovu zahrála roli Elizabeth Swann ve snímku Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Stejně jako v Pirátech z Karibiku: Prokletí černé perly se zde po jejim boku objevil Johnny Depp a Orlando Bloom. V současné době natáčí již třetí pokračování. Během přestávky při natáčení druhého a třetího dílu Pirátů z Karibiku odletěla do západní Evropy, kde natočila romantické drama Silk a další snímek Joea Wrighta Atonement.

Enrique Miguel Iglesias

31. října 2008 v 14:54 | Vikki
Povolání: Zpěvák, herec
Věk: 33
Datum narození: 8. 05. 1975
Místo narození: Madrid, Španělsko
Znamení: Býk

Životopis

Enrique Miguel Iglesias se narodil slavnému zpěvákovi Juliu Iglesiasovi a modelce Isabele Preyslerové, kteří žili odděleni od jeho tří let. V osmi letech se mladý Enrique přestěhoval do Miami za svým otcem. Přestože jeho dětství bylo do jisté míry stvořené pro úspěch díky úspěchu jeho rodičů, přesto Enrique nebyl zhýčkaný a nevyužíval svého postavení. Vyrůstal stejně jako ostatní jeho spoluvrstevníci nijak výjimečným životem.

Po roce studia obchodní univerzity v Miami se nakonec rozhodl pro vlastní pěveckou dráhu. Začínal v roce 1995 pod pseudonymem Enrique Martinez, který měl přicestovat do Španělska ze Střední Ameriky. Kvůli tomu aby nebyl pod palbou kritiků si vytvořil tuto identitu.

Jeho pravé jméno si ho všude našlo, a proto když odjel natáčet své první španělsky zpívané album pojmenoval jej Enrique Iglesias. Po natočení následoval obrovský úspěch, prodalo se více než 6 miliónů nosičů a Enrique získal ocenění Grammy. Předtím, než natočil první anglicky zpívané album se stal známým především v latinském světě.

Během krátké doby se stal natolik oblíbeným a hledanou popstar, že kamkoliv při svém světovém turné přijel, měl všechny stadióny vyprodané. Jeho alba se začaly prodávat po miliónech, získal mnoho ocenění (Grammy, American Music Awards, Premios Lo Nuestro) a dokonce se stal slavnější, než jeho rodiče. Nejvíce jej proslavil song "Bailamos", který natočil pro soundtrack k filmu Willa Smithe "Wild Wild West", song se ihned stal hitem číslo 1 téměř na všech rádiích po celém světě. Své první anglicky zpívané album "Enrique" se stalo dvojnásobně platinové v USA a platinové nebo zlaté ve 32 zemích po celém světě.

Enrique natočil alba ve čtyřech jazycích španělsky, anglicky, portugalsky a italsky. Oblibu si získal také na Taiwanu, Rusku a Středním východě. Mimo zpíváni pronikl do světa filmu, když si po boku Antonia Banderase, Salmy Hayekové a Johnnyho Deppa zahrál ve filmu "Once Upon A Time In Mexico".

V poslední době byl často vídaný s ruskou tenistkou a modelkou Annou Kurnikovovou.

Lindsay Lohan

31. října 2008 v 14:49 | Vikki
Povolání: Herečka, modelka, zpěvačka, textařka
Věk: 22
Datum narození: 2. 07. 1986
Místo narození: New York, USA
Znamení: Rak

Životopis

Lindsay Lohan se stala známou díky své roli ve filmu z produkce studia Walt Disney Pictures Past na rodiče, ve kterém si zahrála s Dennisem Quaidem a Natashou Richardson. Jejím dalším filmem byla komedie Zpoveď královny střední školy (Confessions of A Teenage Drama Queen). Zahrála si take ve filmu Protivný sprostý holky.

Na televizní obrazovce se objevila v seriálech Another World, Guiding Light a Bette a celovečerních filmech Life-Size a Get a Clue. Práci modelky se Linsday Lohan věnuje již od svých tří let a na kontě má přes 60 televizních reklam. Singlem Ultimate, který se nachází na soundtracku k filmu Mezi námi děvčaty, odstartovala svou hudební kariéru.

Získala MTV Award za film Mezi námi děvčaty. Za Hebie fully loaded získala Kids Awards. Tento rok dokonca MTV music awards moderovala

Alexis Bledel

31. října 2008 v 13:29 | Vikki
Povolání: Herečka, Modelka
Věk: 27
Datum narození: 16. 09. 1981
Místo narození: Houston, Texas, USA
Znamení: Panna

Životopis

Když jí bylo osm let, rodiče ji přihlásili do místního divadla, kde učinkovala v inscenacích Čaroděj ze země Oz, Naše město a Aladin. Později šla na Lutheránskou střední školu Svatého Marka. Alexis Bledel jako 16ti letá dostala přihlášku na konkurz do modelingové agentury pořádající místní promenádní show. Všimli si jí větší společnosti a tím odstartovala její skutečná kariéra. Po maturitě na střední škole se zapsala na New Yorkskou univerzitu, kterou první rok dokončila jako herečka. Přes svoji agenturu se seznámila se současným manažerem, který ji začal posílat na přehlídky po celé Americe, kde pracovala a uplatňovala svůj talent.

Alexiina velká pauza v kariéře modelky přišla, když se v N.Y. přihlásila do konkurzu na TV seriál Gilmorova děvčata. Režisér ji ihned vyslal do L.A. kde o ní s úsměvem na tváři říkají: " Všichni jsme se do ní zamilovali, je úžasná." Nikdy nehrála v žádném seriálu, a tak pro ni role v seriálu byla současně experimentem, kterým chtěla mládeži ukázat život teenagera bez alkoholu a drog. Pilotní film k seriálu byl natočen v Torontu a první epizodu obyvatelé Ameriky mohli shlédnout už 5. října roku 2000. Když zrovna Alexis Bledel nepracuje, ráda čte, fotografuje, poslouchá muziku, chodí do kina a tráví čas s rodinou. Ke konci června 2006 se po 3 a půl leté známosti rozešla s Milem Ventimigliem. Bohužel se už dohromady nedali.Na začátku února to Milo potvrdil.

Recepty

31. října 2008 v 10:16 | Vikki
Kapří řízky
Ingredience:
Nálev:
0,75 l vody,
1/4 l octa,
3 dkg cukru,
3 dkg soli,
2 ks nového koření,
2 ks celého pepře,
1 ks hřebíčku,
1 ks bobkový list,
1/2 KL hořčičného semínka,
11 tablet cukerinu,
Petržel,mrkev,cibule.
Příprava:
Po Štědrém večeru často zbudou obalené a osmažené porce kapra, protože jsme měli "velké oči". Co s nimi? Proměňte je na silvestrovskou pochoutku! Nejdříve si připravte a svařte nálev. Porce osmažených řízků z kapra ukládejte do vhodné nádoby ( sklenice ) a vrstvy důkladně prosypávejte nakrájenou zeleninou. Zeleninou nešetřete! Když to máte ve sklenici pěkně srovnáno, zalijte svařeným a vychladlým nálevem, aby i porce navrchu byly zcela potopené. Pak dáte na 5 dní do chladu a na Silvestra budete mít vynikající pochoutku.Bramborový salát
Ingredience:
1 kg brambor,
2 - 3 natvrdo uvařená vejce,
4 -5 sladkokyselých okurek,
20 dkg salámu,
sůl, pepř,
1 lžíce plnotučné hořčice,
5 lžic oleje,
trocha octa,
špetka Vegety,
majonéza, tatarka
Příprava:
Brambory uvaříme ve slupce den předem. Oloupané je nakrájíme na malé kostičky. Do jiné mísy pokrájíme vejce, okurky a na jemné nudličky salám. Osolíme a opepříme. Přidáme hořčici, olej, ocet, Vegetu a všechno dobře promícháme s majonézou a tatarkou, půl na půl. Nakonec zlehka, ale důkladně vmícháme brambory, dochutíme a necháme uležet v chladu do příštího dneKuba ze Šumavy
Ingredience:
50 gramů sušených hub,
300 gramů krup nebo trhaných krupek (jsou lepší),
2 stroužky česneku,
80 gramů sádla,
20 gramů másla,
sůl, mletý pepř, kmín a majoránku.
Příprava:
Krupky nebo kroupy propereme ve vařící vodě a vaříme s kmínem v osolené vodě doměkka.
Utřeme česnek se solí, pepřem, sádlem a majoránkou a vmícháme do uvařených krupek či krup.
Pak vmícháme houby, které byly několik hodin namočené. Vše pečeme v pekáči, který vymažeme sádlem. Těsně před dopečením poklademe povrch kousky másla.


Adventní perníčky
Ingredience:
50 dkg hladké mouky, 25 dkg moučkového cukru, 25 dkg tekutého medu, 5 lžic hodně silné cezené kávy, 10 dkg Hery, 2 žloutky, 1/2 prášku do perníku, 1 lžičku sody, 1 lžíci perníkového koření
Příprava:
Z mouky, cukru, medu, kávy vypracujeme těsto, které zabalíme do alobalu a dáme na 14 dní do lednice. Jeden den před pečením do těsta zapracujeme Heru, žloutky, prášek do perníku, per. koření, sodu. Opět pořádně vypracujeme těsto a uložíme do druhého dne do lednice. Těsto vyválíme na plát silný cca 0,5 cm silný. Vypichujeme tvary, potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme cca 10 minut při 160 stupních.
Necháme týden odpočinout (aby nepopraskala poleva). Pak ozdobíme bílkovou polevouHnětýnky
Ingredience:
1/2 kg másla
1/2 kg cukru
1/4 l smetany
2 žloutky
20g droždí
špetka soli
polohrubá mouka podle potřeby
rozšlehané vejce na potření
Příprava:
Uděláme kvásek ze smetany, lžičky cukru a droždí.
Smícháme změklé máslo, cukr, žloutky, kvásek, sůl a přidáváme tolik mouky, dokud to nejde rozválet.¨
Vykrájíme tvary (radši větší, asi jako dlaň), necháme trochu vykynout.
Zvolna pečeme, přitom potíráme vejcem.

Dají se zdobit kandovaným ovocem, nebo cukrovou polevou na perníčky. Asi týden nechat uležet.


Jemné vanilkové rohlíčky
Ingredience:
30 dkg hladké mouky
4 dkg moučkového cukru
10 dkg loupaných mandlí
vanilkový cukr
strouhaná citron. kůra
22 dkg másla nebo Hery
2 žloutky
Příprava:
Z ingrediencí udělejte těsto, to přes noc nechte odpočívat v sáčku v ledničce a druhý den z něj tvarujte rohlíčky. Pečte je v troubě předehřáté na 180° . Ještě horké je obalujte ve směsi moučkového a vanilkového cukru. Je to jednoduchý recept na výborné cukroví, které v chladu dlouho vydrží a je skvělé i po zamrazení. To ale nehrozí, protože nikdy žádné navíc nezbydou :-)


Vánočka
Ingredience:
500 g hladké mouky,
100 g moučkového cukru,
200 g másla,
3 g soli,
100 g plátků mandlí,
100 g rozinek,
1 PL strouhané citronové kůry,
5 žloutků,
1/2 KL perníkového koření,
1/4 KL muškátového oříšku,
1/2 hrnku teplého mléka,
1 sáček sušeného droždí.
Příprava:
Mouku, cukr, sůl a koření prosejeme a promícháme se sušeným droždím. Přidáme citronovou kůru, rozpuštěné máslo, teplé, spíše horké mléko. Nebojme se toho, babičky to nedělaly jinak. Teprve před domícháním těsta přidáme rozinky a mandle. Dobře promíchané těsto necháme nakynout. Potom těsto rozdělíme a upleteme vánočku, kterou necháme vykynout - nejlépe přes noc. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi. Pečeme při 170°C asi 50 minut.

Poznámka: Tahle vánočka je vláčná, žádná nadýchaná pěnovka. Vydrží jedlá i za týden.

Karel Jaromír Erben-Kytice

31. října 2008 v 8:34 | Vikki
Kytice
Mrtvá matka ztělesňuje matku vlast. Její děti na ni nikdy nezapomenou a zůstanou jí věrné. Děti hledaly svou matku a nalezly prostý kvítek, který nazvaly mateřídouškou. Vůně kvítečku jim připomínala jejich nejdražší matku. Jako každý miluje svou matku, tak by měl milovat svou vlast. Proto se kvítek v druhé části básně stává symbolem vlasti.

Poklad
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom spatřila skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. V tom spatřila hromadu zlata. Zpočátku si chtěla vzít jen trochu zlata, ale nakonec neodolala a začala hamižně brát zlata kolik unesla. Jak byla omámena touhou po bohatství, zapomněla na dítě. Když zlato odnášela ze skály pryč, skála zmizela a dítě s ní. V tom si žena uvědomila, že nemá dítě a začala jej hledat. Za rok se skála opět objevila, žena do ní vběhla, vzala dítě a na zlato ani nepohleděla.

Svatební košile
Jedna panna čeká na svého milého, který je v cizině. Už mu ušila košili, ale on se stále nevrací. Náhle někdo zaklepe na dveře a ona poznává svého milého. Ten ji zavede na hřbitov a ona stráví noc v márnici s nebožtíkem.
V této básni Erben poukazuje, že člověk by neměl propadat zoufalství.

Polednice
Matka neměla trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na něj zavolá polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku, matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.

Zlatý kolovrat
K chaloupce, kde žila matka s dvěma dcerami, přišel jednoho dne král. Zaklepal na dveře a prosil o vodu. Pán dívce řekl, že si ji vezme za ženu. Matka si ale přála, aby si vzal za ženu její vlastní dceru, ne nevlastní Dorničku. Spolu s vlastní dcerou zavedla Dorničku do lesa, kde jí usekly nohy a vypíchly oči a králi dala za ženu svou vlastní dceru. Ubohou Dorničku našel v lese stařík a poslal pachole ke králi, aby vyměnil zlatý kolovrat a přeslici za oči a nohy. Když se král vrátil z války, požádal svou ženu, aby mu upředla zlatou nit. Kolovrátek začal zpívat o tom, co udělaly Dorničce. Král se sebral a jel pro Dorničku ke staříkovi. Živou vodou Dorničku vzkřísili.

Štědrý den
Erben v této baladě využil lidových zvyků a pověr. Dvě dívky chtěli na Štědrý den vědět svou budoucnost. Hana vidí svatbu, kdežto Marie smrt. Osud se naplnil. Hana se provdala, Marie umřela.
Erben zde varuje lidi, aby se nesnažili vědět svou budoucnost.

Vodník
Balada vychází lidové báji o zlém vodníkovi, který se zmocnil dívky, když prala prádlo. Dívka byla donucena se za vodníka provdat. Narodilo se jim dítě. Dívka prosila vodníka, aby ji pustil navštívit svou matku. Nevěřil jí, že vrátí. Nakonec ji za matkou pustil, ale pod podmínkou, že dítě nechá v jezeře a do večera se vrátí. Dívka se však dlouho nevracela, vodník ji volal. Ale matka nechtěla dívku zpátky pustit. Vše končí smrtí dítěte.

Vrba
Básník vychází z myšlenky spojení člověka s přírodou. Do vrby se převtělovala duše ženy. Muž pozoroval, že jeho žena v noci ležela jako bez života. Dověděl se pravdu, že jeho žena žije dvojí život. Rozhodl se vrbu porazit. Tím, že vrbu porazil, zabil také svojí ženu a z dítěte udělal sirotka. Ze dřeva vrby udělal kolíbku, z proutků píšťalky, aby byla matka i po své smrti svému dítěti nablízku.

Holoubek
Žena, která otrávila svého manžela, si bere za muže jiného. Když jde svatební průvod okolo hřbitova, usedá na hrob jejího prvního manžela holoubek a vrkáním ji připomíná vinu. Nakonec spáchá sebevraždu.

Lilie
Umře žena a na jejím hrobu vyroste květina lilie. Její muž ji utrhl a odnesl si ji domu. Chová se k ní, jako by byla živá, rozmlouvá s ní. Musí odjet a když se vrátí zjistí, že jeho matka květinu zahubila. Proklíná ji.

Dceřina kletba
Balada ukazuje tragický život mladé ženy. Matka zabila své dítě, a je smutná. Prokleje za to svou matku, že ji nechávala volnou ruku, a rozmazlila jí.

Záhořovo lože
Záhoř je vrah, který zabíjí pocestné. Jednou potkal poutníka, který mu řekl, že jde do pekla pro úpis se svou duší. Záhoř ho nechá jít pod podmínkou, že až se bude z pekla vracet, poví mu , jak to v pekle vypadá. Při cestě zpátky poutník Záhořovi líčí, jaké je peklo, že tam mají již pro něho přichystáno mučící lože - "Záhořovo lože". Záhoř se lekne a od té doby se začne modlit a činit pokání. Nakonec je mu udělena milost a dostane se do nebe.

Věštkyně
Závěrečná báseň. V básni ožívají dávná proroctví, je o budoucnosti českého národa. Báseň je považována za myšlenkový vrchol celé sbírky.
O věštkyni, která věští o Přemyslu oráčovi, Libuši, a jiných historických událostech českého národa.

Vanessa Anne Hudges

30. října 2008 v 19:17 | Vikki
Povolání: herečka, zpěvačka
Věk: 19
Datum narození: 14. 12. 1988
Místo narození: Salinas, Kalifornie, USA
Znamení: Střelec

Životopis

Vanessa Anne Hudgens se narodila 14. prosince 1988 v Salinas, Kalifornii. Je filipinsko-portorikánský irský a americko indiánského původu. Její prarodiče byli muzikanti v Big Band Era. Její kariéra začala v muzikálních divadlech když jí bylo 8. Hrávala role jako např.: Evita, Carousel, The Wizard of Oz, The King a I, The Music Man, Cinderella, a Damn Yankess. Vanessa milovala divadlo a její kamarádka se postarala o zlom v její kariéře. Jednoho dne se kamarádka z divadla nemohla dostavit na natáčení reklamy atak šla Vanessa místo ní. Byl to start do světa reklam.

V r. 2003 debutovala ve filmu Třináctka. V létě 2004 přišel další film - Thunderbirds. Poté začínala hostovat v nejrůznějších show, např.: Quintuplets a The Brothers Garcia, a dostávala další role zejména u spol. Disney např.: Corrie on The Suite Life of Zack & Cody on Disney. V r. 2006 zužitkovala svůj talent (hraní, zpívání a tancování) v muzikálu High School Musical. Ve světě se stal velmi oblíbeným. Díky High School Musical dostala nabídku na nahráváni svého prvního CD se společností Hollywood Records! její CD obsahuje pop, rock, electroniku a R&B. CD se jmenuje "V" a bylo vydáno 26.září, 2006. První písní z tohoto CD je "Come Back to Me". Druhým videoklipem je Say Ok. Vanessiny písničky Let Go a Let's Dance byly obě použité do reklamy pro ABC, Let Go se ještě objevilo v reklamě do seriálu Desperate Housewives a Let's Dance v show Dancing With The Stars.

Vanessa konečně potvrdila pro časopis Teen, že chodí s kolegou z High School Musical Zacem Efronem.

V roce 2008 natočila film Rock On, High school musical 3 a v červnu vydala své 2 CD Identified

Svačiny a lehká jídla

30. října 2008 v 18:43 | Vikki
převody měr= 1 hrnek:250ml
1 lžíce: 20 ml
1 lžička 5 ml

SMAŽENÉ SLADKÉ CHLEBÍČKY
Pro 1-2 osoby Doba přípravy:3 minuty Doba vaření:4 minuty

SUROVINY
1 vejce
1/2 šálku mléka
1 lžíce cuku
1/2 lžičky vanilkového extraktu(může být i cukr)
2 krajíčky celozrného chleba
skořice
ovoce na zdobení

Příprava:
V hlubokém talíři rozšleháme vejce s mlékem,cukrem a vanilkou
Do směsi ponoříme krajíčky chleba a necháme 1-2 minuty nasáknout
Rozpálíme pánev a chléb opékáme,dokud není na jedné straně hnědý.
Obrátíme a pečemedohněda i na druhé straně.

Posypeme skořií a podáváme s čerstvým ovocem
Dobrou chuť!


BANÁNOVO-ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY
Doba přípravy:6 minut Doba vaření:20 minut


SUROVINY (na 12 mufinů)
1 velký banán
1 šálek mléka
1 vejce
55g rozehřátého másla nebo margarínu
170g mouky
1 lžička sody bikarbony
115g moučkového cukru
115g čokoládových vloček
12x formičky na muffiny
PŘÍPRAVA
V misce rozmačkáme banán,přilejeme
mléko,vejce a rozehřáté máslo a vše
dobře promícháme.Vmícháme mouku,
sodu bikarbonu,cukr a čokoládové vločky a vytvoříme hledké těsto.Těsto
vkládáme do dobře vymazaných formiček na muffiny.Troubu předehřejeme na 190°C a muffiny pečeme 20minut
Dobrou chuť!
PALAČINKOVÁ VĚŽ
Doba přípravy:5 minut Doba vaření:20 minut


SUROVINY(na 10 palačinek)
3/4 šálku mouky
2 lžíce cukru
1 vejce
3/4 šálku mléka
30g másla
prášek do pečiva

PŘÍPRAVA
Mouku a prášek do pečiva smcháme do mísy a přidáme cukr.Do mísy rozklepneme vejce přilejeme mléko a zamícháme.Vařečkou vše zamícháme dokud se nutvoří hladké těsto.V pánvi rozpustíme na středním ohni máslo,dokud se zcela nerozpustí.Do pánve poté nalijeme 3-4 lžíce těsta.Palačinku pečeme 1-2 minuty po obou stranách dohněda,poté ji položíme na talíř.
Stejným spůsobem usmažíme deset palačinek.Na každý talíř položíme tři nebo čtyři palačinky.
Podáváme podle chuti dozdobené

Doporučujeme:Palačinky polejeme javorovým sirupem a na to nasypeme čerstvé nebo rozmražené borůvky.
Dobrou chuť!JOGURTOVÝ KOKTEJL S BANÁNEM
Doba přípravy:3 minuty


SUROVINY (Pro 2 osoby)
1 banán
1 1/2 šálku jogurtu
1 vejce
med podle chuti
muškátový oříšek nebo skořice


PŘÍPRAVA
V mixéru rozmixujeme všechny suroviny kromě muškátového oříšku nebo skořice tak,aby vznikl hladký nápoj.Koktejl nalijeme do sklenice posypeme skořicí nebo mletým muškátovýmm oříškem

TIP
Pokud jogur nahradíme pomerančovým džusem získáme osvěžujíci koktejl!
Dobrou chuť!OVEČKY S OMÁČKOU
Suroviny (Pro 4 osoby)
Ovečky
1/2 šálku strouhanky
trocha vlažného mléka nebo vody

mléko na potření
1 malý květák rozdělěný na růžičky

OMÁČKA
1 lžíce másla
1 lžíce mouky
3/4 šálku plnotučného mléka
1/2 šálku jablečného džusu
115g nastrouhaného zralého čedaru
1 šalotka nakrájená na jemno


PŘIPRAVA
Trouby předehřejeme na 2OO°C.Strouhanku promícháme s trochou vlažného mléka nebo vody vidličkou a poté vypracujeme lepivější těsto.Na pomoučené pracovní ploše ho rozválíme.
Vhodným vykrajovátkem vykrojíme 8-10
tělíček oveček a stejný počet hlaviček Ideální jsou třeba takováto vykrajovátka
cca o průměru 3 cm.Zbytky těsta použijeme
jako nožičky cca o průměru 2,5 cm.Potřeme
je mlékem,vše slepíme k sobě a položíme na

pečící papír.Ovečky pečeme 10 minut než
nezhnědnou.Poté necháme 20 minut
vychladnout.

V pánvi na střednímohni rozehřejeme máslo.Přidáme mouku a za stálého míchání vaříme 1 minnutu.Stáhneme z ohně a za stálého míchání pomalu vlijeme
mléko.Vrátíme na 3-4 minuty na oheň a stále mícháme,dokud omáčka nezhoustne.
Pomalu přilijeme jablečný džus,necháme 2 minuty povařit a stále mícháme.Přidáme
sýr a mícháme,dokud se nerozehřeje.Omáčku osolíme a opepříme podle chuti a udržujeme teplou

Květák vaříme 5 minut,dokud nezměkne.omáčku nalijeme do misky a posypeme nakrájenou šalotkou.Podáváme s květákem a ovečkami
Dobrou chuť!

Šíp lásky

30. října 2008 v 17:46 | Vikki
Šíp lásky
Vystřelíš li ho do vzduchu
vrátí se k tobě zpět jako láska.
Jeho zvuk doléhá ti k uchu
hrot šípu však časem popraská.

Natáhneš a vystřelíš ho výš
stará láska se ti vrátí.
Jako vystřelený šíp a ty to víš
dokud jej vítr neomlátí.

Láska často pukne žalostí
šíp zas praskne nátlakem na něj.
Často láska pukne nekonečnou zlostí
to v srdci se odehrává nekonečný děj.

Srdce

30. října 2008 v 17:33 | Vikki
SRDCE
Srdce hoří láskou
která vzplála zas
ona je pro tebe kráskou
toužíš po ní jako ďas

Na nic jiného nemyslíš
ani úkoly tě nezajímaj
že chceš s ní být to víš
ale lásky těžký to maj

Ona je jak bohyně stvořená
srdce na dlani ukazuje
takové vlasy nikdo nemá
tvoje srdce se láskou raduje

Růží přineseš jí puget
prstýnek přineseš jí v krabičce
ve svém autě se s ní chceš projet
zdědil si ho po své babičce.

Cedule

30. října 2008 v 10:44 | Vikki

Halloween

29. října 2008 v 16:46 | VikkiZac Efron

29. října 2008 v 11:39 | Vikki
Povolání: Herec, zpěvák, tanečník
Věk: 21
Datum narození: 18. 10. 1987
Místo narození: San Luis Obispo, Kalifornie, USA
Znamení: Váhy

Životopis

Americký herec Zac Efron se narodil v San Luis, Obispo v Californii, 18.října 1987. Rodiče jsou David Efron a Starla Baskett. Když mu bylo 11 let jeho rodiče si všimli jeho schopností ve zpěvu a tak Zac začal brát lekce zpěvu a poprvé si zahrál v muzikálu: Gypsy. Dostal role v hrách Peter Pan, The Music Man, Mame, Little Shop of Horrors.

Na střední škole si všimla jeho potenciálu učitelka dramatických umění a kontaktovala svého přítele filmového agenta, tak Zac začal hostovat v několika seriálových rolích a to ho pilotovalo do televize. V roce 2002 si Zac zahrál v Kriminálce Miami, kde ztvárnil postavu která byla obviněna z vraždy svého účetního. V letech 2004-2005 ztvárnil roli Camerona Bale v seriálu od WB Summerlad (mimochodem tady hrál i Jesse McCartney).

Za roli ve filmu Miracle Run (2004) dostal pochvalu kritiků. Dalším filmem byl DerbyStallion (2005), který měl problém najít distributora a přišel do kin až v prosinci 2006. V roce 2006 hrál také v mega hitu High School Musical (HSM), který vidělo přes 38 milionů diváků v USA. Hodně lidí bylo zmateno jeho zpěvem v HSM. Zac Efron nemohl uzpívat vyšší tony a tak některé songy byli smíšené s hlasem zpěváka Audrew Seeley. Ve druhém pokračování zpívá už "pouze" on sám.Objevil se také v roli Linka Larkina ve velkorozpočtovém muzikálu Hairspray. Zahrál si také v seriálech Námořní vyšetřovací služda a Pohotovost.Jeho přítelkyní je Vanessa Hudgens,známá rovněž z Muzikálu ze střední.